Hurra! Companion vann brons i BELMA

Den 7 oktober var det prisutdelning för BELMA, Best European Learning Materials Awards, på Frankfurts bokmässa. Vi är stolta över att Companion, vårt nya engelskläromedel för gymnasiet, tog hem en bronsplats!

”Texterna är väl valda. Ämnena är intressanta och engagerande och presenteras på ett sätt som tydligt skiljer sig från traditionella läroböcker. Materialet ger kunskap om engelska som språk och kultur på ett sätt som känns verkligt, relevant och användbart. Layouten är lugn, ren och stilren, med en bra balans mellan luft, väl disponerad text, textrutor och visuellt material av hög kvalitet.” lyder motiveringen från en av jurymedlemmarna.

En annan jurymedlem lyfter fram Companion som:
”Ett effektivt, kompakt och relevant läromedel som kombinerar ett uppgiftsbaserat arbetssätt med intressanta inblickar i engelskspråkig kultur och litteratur från hela världen.”

Förläggare Maria Jones, som varit med och tagit fram serien, var på plats i Frankfurt och tog emot priset.

Hon tackade de tre författarna Deni Beslagic, Philip O'Connor och Maria Lantz, som arbetat med serien, liksom redaktör Isabella Verner.

BELMA_Urkunde_2026_Sanoma Utbildning_red.png (PDF-dokument, 2,8 MB)

Läs mer om Companion här

Vårt nyhetsbrev

I vårt nyhetsbrev får du tips, erbjudanden och nyheter utifrån dina intresseområden direkt i din mejlkorg.

Detta vill jag inte missa!