När AI möter ansträngning – spaningar från researchED i Haninge
| LEDARE | ![]() |
En regnig lördag i mars tar vi oss till Haninge för researchED Scandinavia. Ett globalt fenomen – men också något så ovanligt som en mötesplats där skolan får vara just skola. Där forskare, lärare och skolledare samlas för att prata om evidens, inte trender.
Det låter självklart. Men just nu känns det inte så.
För samtidigt som AI sveper in över utbildningsvärlden och lovar effektivisering och förenkling, återkommer samma budskap: vi vet redan en hel del om hur lärande fungerar. Och det är inte alltid kompatibelt med det som är snabbt och friktionsfritt.
En föreläsning som stannar kvar handlar om minnet – om skillnaden mellan att känna igen något och att faktiskt kunna plocka fram det. Det räcker inte att elever “känner igen” innehåll. De måste kunna använda det.
Det är en obekväm insikt. För den pekar på att mycket av det som ser ut som lärande inte alltid är det.
Och här blir kopplingen till AI tydlig.
Vad händer när svaren alltid finns ett klick bort? När formuleringar kan genereras på sekunder? När motståndet riskerar att försvinna?
Begreppet desirable difficulty återkommer. Önskvärd svårighet. Nästan provocerande i en tid där allt ska bli enklare – men forskningen är tydlig: det som kräver ansträngning är det som fastnar.
Det är som att gå till gymmet. Det hjälper inte att någon annan lyfter vikterna åt dig.
AI blir i det ljuset varken hjälte eller skurk, utan en förstärkare. Den kan stötta – ställa frågor, ge återkoppling, hjälpa till att repetera. Men den kan också göra jobbet åt dig. Och då uteblir träningen.
Flera av våra egna författare – Agneta Gulz, Magnus Haake och Eric Winerö – deltog också i samtal under dagen. Deras arbete rör sig i samma landskap: kognition, lärande, interaktion. Och kanske är det där allt landar.
Vad krävs för att något faktiskt ska fastna?
Ett samtal om yngre barns lärande gör svaret tydligt. Oavsett teknik behöver barn fortfarande göra jobbet: öva, repetera, misslyckas, försöka igen.
Det finns inga genvägar runt det.
Kanske är det just det som är den viktigaste insikten från dagen. Att i en tid som präglas av snabbhet och smarta lösningar behöver skolan stå upp för något betydligt mindre glamoröst:
Att lärande tar tid.
Att det kräver ansträngning.
Och att det är just därför det fungerar.

Vårt nyhetsbrev
I vårt nyhetsbrev får du tips, erbjudanden och nyheter utifrån dina intresseområden direkt i din mejlkorg.
